
PREMIERA 1.06.2024
Tekst: Maria Wojtyszko
Reżyseria: Jakub Krofta
Scenografia i kostiumy: Matylda Kotlińska
Choreografia: Milena Czarnik
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Video: Jakub Lech
Reżyseria światła: Damian Pawella
Asystent reżysera: Piotr Żukowski (AST)
Obsada:
- Agata Kucińska
Aurelia - Radosław Kasiukiewicz
Ariel - Natalia Herman
Królewna Cecylia - Krzysztof Grębski
Król Cecylian - Mateusz Zilbert
Książe Dacjan - Piotr Starczak
Dominik (sługa księcia Dacjana) - Konrad Kujawski
Mistrz Egon (astrolog, wróżbita) - Grzegorz Mazoń
Wielki Paolo - Anna Makowska-Kowalczyk
Handlarka / Małgośka córka młynarza - Marek Koziarczyk
Wielodzietny Młynarz / Gwardzista - Sławomir Przepiórka
Nieszczęśliwy Kowal / Gwardzista
SPRZEDAWCY BAJEK
Sztuka napisana przez Marię Wojtyszko to pozornie klasyczna bajka. Jest w niej smok, królewna i książę pretendujący do jej ręki... a także rodzeństwo z piekła rodem: Ariel i Aurelia, wędrowni komedianci – tytułowi sprzedawcy bajek – których pojawienie się na dworze doprowadza do serii katastrof.
W wyniku splotu przypadków komedianci zaczynają grać komedię nie w teatrze, a w prawdziwym życiu: Aurelia wciela się w księcia Zbigniewa, a jej brat Ariel w księżniczkę Zefirynę. Ich drogi krzyżują się z losami księcia Dacjana i jego sługi, którzy w wyniku intrygi zamienili się rolami. Cała czwórka ląduje w pałacu króla Cecyliana, którego największym zmartwieniem jest dorastająca córka. Królowi doradza nadworny wróżbita, a nad wszystkim unosi się groźba ataku smoka...
SPRZEDAWCY BAJEK to komedia familijna, w której i dzieci, i dorośli znajdą coś dla siebie. Spektakl czerpie z tradycji commedii dell’arte: pełno w nim pomyłek, przebieranek i zamian tożsamości. Na głębszym poziomie zadaje jednak pytanie o miejsce bohaterów w porządku społecznym i o to, kto komu w rzeczywistości „sprzedaje bajki”.
fot. Natalia Kabanow
Duża Scena
wiek 7+.
czas trwania 80 min.
ceny biletów:
N: 40 zł, U: 38 zł, G: 35 zł
Spektakl bierze udział w 31. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Adam Karol Drozdowski, Dominik Gac, Anna Pajęcka, Kamila Łapicka, Eryk Maciejowski, Wiktoria Wojas.

